Home / Formulas / Alligation and Mixture Problems | Solution with Examples – Short Tricks

Alligation and Mixture Problems | Solution with Examples – Short Tricks

Alligation And Mixture

Candidates who are going to appear in any competitive examination so they are informed that Quantitative aptitude are the main subject of competitive exam. As well as Alligation and mixture is also one of the important chapters in Mathematics subject. So you have to do more practice of mixture and alligation questions and answers and its Short Tricks.

As we know that question on mixture and allegation is very protracted so you have to analyze that how much time you will give for each question. Each aptitude exam contains as a minimum one question from mixtures and alligation chapter. MAT, GMAT, CAT, XAT, Bank PO tests, campus placement tests do give a lot of focus on mixtures and alligations.

Well, we are providing here mixture and Alligation questions and answers PDF, by the help of this you can prepare well for the upcoming examinations. We are also providing Alligation and mixture short tricks on this page; by following this you will solve the questions in less time. To get further information about Alligation and Mixture Problems, you need to read the complete page which is created by the team members of www.recruitmentinboxx.com

Alligation and Mixture Questions And Answers

Q-1) A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?

  1. 26 litres
  2. 29.16 litres
  3. 28 litres
  4. 28.2 litres

Answer: Option 2

Suppose a container contains x units of a liquid from which y units are taken out and replaced by water. After n operations, quantity of pure liquid =x (1−y/x)n units.

Q-2) Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety of tea in the ratio 1: 1:2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, what is the price of the third variety per kg?

  1. Rs.182.50
  2. Rs.170.5
  3. Rs.175.50
  4. Rs.180

Answer: Option 3

Q-3) A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so as to get 12 litres of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?

  1. 5litres, 7 litres
  2. 7litres, 4 litres
  3. 6litres, 6 litres
  4. 4litres, 8 litres

Answer: Option 3

Q-4) Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 5 : 2 and 7 : 6 respectively. Find the ratio in which these mixtures be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing spirit and water in the ratio 8 : 5 ?

  1. 3: 4
  2. 4 : 3
  3. 9 : 7
  4. 7 : 9

Answer: Option 4

Q-5) The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?

  1. Rs. 19
  2. Rs. 16
  3. Rs. 18
  4. Rs. 17

Answer: Option 3

Check Here – Maths Formulas

Q-6) Find the ratio in which rice at Rs. 7.20 a kg be mixed with rice at Rs. 5.70 a kg to produce a mixture worth Rs. 6.30 a kg.

  1. 4 : 3
  2. 3 : 4
  3. 2 : 3
  4. 3 : 2

Answer: Option 3

Q-7) 8 litres are drawn from a cask full of wine and is then filled with water. This operation is performed three more times. The ratio of the quantity of wine now left in cask to that of the water is 16: 65. How much wine did the cask originally hold?

  1. 30 litres
  2. 26 litres
  3. 24 litres
  4. 32 litres

Answer: Option 3

Q-8) How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg?

  1. 60 kg
  2. 63 kg
  3. 58 kg
  4. 56 kg

Answer: Option 2

Q-9) In what ratio should rice at Rs.9.30 per kg be mixed with rice at Rs. 10.80 per kg so that the mixture be worth Rs.10 per kg ?

  1. 7: 8
  2. 8: 7
  3. 6: 7
  4. 7: 6

Answer: Option 2

Get Best Answer: How to Prepare For Maths

Q-10) A container contains a mixture of two liquids P and Q in the ratio 7 : 5. When 9 litres of mixture are drawn off and the container is filled with Q, the ratio of P and Q becomes 7 : 9. How many litres of liquid P was contained in the container initially?

  1. 23
  2. 21
  3. 19
  4. 17

Answer: Option 2

Q-11) In what ratio must water be mixed with milk costing Rs.12 per litre in order to get a mixture worth of Rs.8 per litre?

  1. 1 : 3
  2. 2 : 2
  3. 1 : 2
  4. 3 : 1

Answer: Option 3

Q-12) In what ratio must tea at Rs.62 per kg be mixed with tea at Rs. 72 per kg so that the mixture must be worth Rs. 64.50 per kg?

  1. 1 : 2
  2. 2 : 1
  3. 3 : 1
  4. 1 : 3

Answer: Option 3

Q-13) In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs.15 and Rs. 20 per kg respectively to obtain a mixture worth Rs.16.50 per kg?

  1. 1 : 2
  2. 2 : 1
  3. 3 : 7
  4. 7 : 3

Answer: Option D

Q-14) A merchant has 1000 kg of sugar part of which he sells at 8% profit and the rest at 18% profit. He gains 14% on the whole. The quantity sold at 18% profit is

  1. 300
  2. 400
  3. 600
  4. 500

Answer: Option 3

Q-15) A dishonest milkman sells his milk at cost price but he mixes it with water and thereby gains 25%. What is the percentage of water in the mixture?

  1. 25%
  2. 20%
  3. 22%
  4. 24%

Answer: Option 2

You Can Also Check: Best Institutes for Mathematics

Q-16) How many kg of rice at Rs.6.60 per kg be mixed with 56 kg of rice at Rs.9.60 per kg to get a mixture worth Rs.8.20 per kg?

  1. 56 kg
  2. 52 kg
  3. 44 kg
  4. 49 kg

Answer: Option 4

Q-17) How many litres of water must be added to 16 liters of milk and water containing 10% water to make it 20% water in it?

  1. 4 litre
  2. 2 litre
  3. 1 litre
  4. 3 litre

Answer: Option 2

Q-18) We have a 630 ml mixture of milk and water in the ratio 7:2. How much water must be added to make the ratio 7:3?

  1. 70 ml
  2. 60 ml
  3. 80 ml
  4. 50 ml

Answer: Option 1

Q-19) Rs.460 was divided among 41 boys and girls such that each boy got Rs.12 and each girl got Rs.8. What is the number of boys?

  1. 33
  2. 30
  3. 36
  4. 28

Answer: Option 1

Q-20) A trader has 1600 kg of sugar. He sells a part at 8% profit and the rest at 12% profit. If he gains 11% on the whole , find the quantity sold at 12%.

  1. 1200 kg
  2. 1400 kg
  3. 1600 kg
  4. 800 kg

Answer: Option 1

Also Read – How To Prepare For Written Exam

Mixture and alligation formulas

Mixture and alligation solved problems

Mixture and alligation concept

Alligation Method 1:

It is a modified form of finding the weighted average. If 2 ingredients are mixed in a ratio and the cost price of the unit quantity of the mixture, called the Mean Price is given then,

Alligation Method 2 Repeated Dilution:

This is used to calculate pure quantity left after ‘n’ number of processes of repeated replacement is done on the pure quantity. Suppose, a container contains ‘x’ units of a liquid from which ‘y’ units are taken out and replaced by water. After ‘n’ operations quantity of pure

Final words:

Candidates if you are satisfied with the above stated information then you can bookmark this page www.recruitmentinboxx.com by using CTRL+D. If you have any query then you can ask in comment box which is provided below.

You May Also Like To Check This Section

Compound Interest ProblemsProfit Percentage Important Formulas
Important Discount FormulaImportant Logarithms Formulas
Profit and Loss FormulasPermutation And Combination
Compound Interest FormulaCylinder Volume Formula
Surface Area and Volume QuestionsHow To Prepare Reasoning

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *